Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?


Yer fıstığı
, baklagiller familyasından olan bir bitkidir. Dünyada yer fıstığı üretiminde ilk sırada Çin’in yer aldığı bilinmektedir. Diğer yaygın üretim alanları ise Hindistan, Nijerya ve ABD’dir. Yer fıstığının yaygın tüketimi çerez şeklinde tüketimdir. Bununla birlikte haşlanması, tatlılarda ham madde olarak kullanılması ve ezme olarak tüketilmesi mümkündür. Zengin besin değerleri ile dikkat çeken yer fıstığının düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yer Fıstığı Türkiye’de Nerede Yetişir?

Yer fıstığının Türkiye’de yetiştiği bölgeler incelendiğinde, ülkemizin pek çok bölgesinde yetiştirilebildiği görülmektedir. Üretimin yoğunlukta olduğu bölgeler ise Akdeniz Bölgesi, Batı Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesidir. Özellikle Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş, en önemli üretim noktaları arasında gösterilebilmektedir.

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığının faydaları nelerdir?  besine olan ilgiyi arttırmaktadır. Enerji ve vitamin deposu olarak anılan besinin faydalarını görebilmek için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Yüksek miktarda enerji vermektedir.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olmakta ve iyi kolesterolü yükseltmektedir.
 • Mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonunun seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli tüketimde depresyon problemine karşı koruduğu bilinmektedir.
 • Zengin yağ ve mineral içeriği sinir sisteminin desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Unutkanlık probleminin önlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • İçeriğinde yer alan polifenolik asit grubu, mide rahatsızlıklarının giderilmesine ve önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kalp ve damar sağlığını desteklemektedir.
 • İçeriğinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bu sayede cildin nemlenmesine ve elastikiyetinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğindeki E vitamini, cildin korunmasını sağlayarak cilt hastalıklarının önüne geçmektedir.

Hamilelikte Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte yer fıstığının faydaları, hem bebeğin hem de annenin sağlığının desteklenmesi ve korunması açısından dikkat çekmektedir. Gebelik döneminde yer fıstığı tüketilmesinin sağlayacağı faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Zengin fosfor, magnezyum ve potasyum içeriği, bebeğin kemik ve kas sisteminin gelişimini desteklemekte ve kuvvetlendirmektedir.
 • Beyin ve sinir sisteminin gelişiminde yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Bebeğin alerji geliştirme ihtimalini azalttığı bilinmektedir. Bununla birlikte önemle belirtmek gerekir ki, annenin fıstık alerjisi varsa tüketimden kaçınması önem arz etmektedir.

Yer fıstığı içeriğinde bulunan zengin yağlar nedeniyle, dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir. Bu nedenle günlük tüketim sınırını aşmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüketim sınırının aşılması kilo alımına neden olabilmektedir.

Yer Fıstığı Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Günlük yer fıstığı tüketim miktarı, aşırı tüketim nedeniyle kilo problemi yaşamadan faydalarının görülebilmesi için değinilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Yer fıstığının günlük olarak 100 gram tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. 100 gramının günlük protein ihtiyacının %50’sini karşıladığı bilinmektedir. Faydalarını görebilmek içinse günlük olarak 5 adet yer fıstığı tüketimi yeterli olmaktadır.

 

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir