Lokumun Serüveni

Lokumun Serüveni

lokumun serüveni

lokumun serüveni

Lokum, tatlı dendiğinde ilk akla gelen ürünlerden birisidir. Dünyanın pek çok yerinde Turkish delight olarak tanınıp sevilir. Yumuşacık dokusu ve köklü tarihi ile birlikte en eşsiz lezzetlerden birisidir.

Mis gibi kokan, görünüşü ve rengiyle büyüleyen gül lokumları, Antep fıstıklı lokumlar, kuş lokumu, çifte kavrulmuş lokumlar, şekli ve yapılışı birbirinden oldukça farklı lokumlar bu ailenin çok genişlemesini sağlamıştır. Bayramların, özel davetlerin, misafir ikramlarının vazgeçilmezi olmayı ise hiçbir zaman kaybetmemiştir.

Lokumun serüveni oldukça ilginç… Gerek tarihi serüveni gerekse yapılış serüveni lokumu zannettiğinizden çok daha özel bir tatlı haline getiriyor. Fakat önce isminin nereden geldiğine bakmakta fayda var.

Lokumun adının Arapçada rahat-ul hulküm olarak adlandırılan kavramdan geldiği düşünülüyor. Bu kavram, “boğaz rahatlatan” anlamında kullanılıyor. Yine Arapça ve Farsçadaki “lukme”, “lokma” kelimelerinden etkilendiği düşünülüyor. Bu kelimeler de “ağza bir defada atılan yiyecek” anlamına geliyor.

Lokumun Tarihçesi

Lokumun tarihçesi çok eskilere dayanıyor. Kökeni hakkında pek çok rivayet var. Mesela Anadolu topraklarında 15. Yüzyıldan bu yana lokum yapımının olduğu anlatılanlar arasında yer alıyor. Ancak farklı söylendiler de bulunuyor. Kimilerine göre ise Anadolu’ya lokum 18. Yüzyılda gelmiştir.

  1. yüzyıl sonlarında dönemin padişahı 2. Abdülhamit sert şekerlemeler yerine yumuşak bir şekerleme ister. Bunun üzerine bir yarışma düzenlenir ve yarışmanın sonunda Ali Muhiddin Hacı Bekir birinciliği elde eder. Onun ellerinden çıkan yumuşacık şekerlemeler bugün lokum adını verdiğimiz haliyle saray mutfağına dahil olur.

Hikâyeye göre yine o dönem Ali Muhiddin Hacı Bekir sayesinde bolca lokum üretilir ve halkla buluşturulur. Bu lezzet giderek popülaritesini arttırır ve Avrupa’da da adı duyulur.

Bir İngiliz gezgin aynı dönem İstanbul’a gelir ve lokumun tadını çok beğenir. Ardından dönüş günü yanına bol miktarda lokum alarak Avrupa’ya döner. Orada da çok beğenilir ve lokumu tatmak için pek çok gezginin yolu İstanbul’a düşer. İsmi de o günlerden bu yana Turkish Delight olarak anılır. Fakat Coğrafi İşaret Tescil başvurusu İngilizler tarafından yapılmış ve tescil hakkı İngilizlerde bulunmaktadır.

Lokumun Yapım Aşamaları

Lokumun yapım aşaması lokum türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Fakat uygulanan temel işlemler genel olarak değişmiyor. Bu kapsamda önce şeker, çözünebileceği kadar bu ile birlikte kaynatma kazanına konuluyor. Karıştırılarak ısıtılıyor. Bu esnada sitrik asit başka bir kapta bir miktar suda çözündürülüyor. Kullanılacak olan suyun geri kalanında nişasta süspansiyonu hale getiriliyor. Daha sonra nişasta süspansiyonu ve asit de şeker çözeltisine ilave ediliyor. Karışım karıştırılarak kaynatılmaya devam ediyor.

Kitle belirli bir kıvama erişinceye kadar kaynatılma işlemi devam ediyor. Kıvama gelip gelmediğini kontrol etmek içinse kazandan bir miktar alınıp soğutularak parmaklar arasında yuvalanıyor. Parmaklar açıldığında örnek iki parmağa birden yapışıp uzamıyor, şeklini muhafaza ederek parmaklardan birisinde kalmayı başarıyorsa tamam kabul ediliyor.

 

Lokumun Tarifi

Kıvama gelen karışım, ateşten indirilerek nişastalı tahta tablalara dökülüyor. Tablalarda 12 ila 24 saat arasında bekletilerek dinlendiriliyor. Daha sonra da mermer tezgahların üzerinde istenen büyüklükte ve istenen şekilde kesiliyor. Kesilen lokumlar pudra şekeri veya Hindistan cevizine bulanarak ambalajlara yerleştiriliyor.

Sonuç olarak lokumun yapım aşamaları oldukça zahmetli ve titizlik gerektiriyor. Hemen yapılıp ikram edilemiyor. Satış tezgahına veya ambalaja gelene kadar pek çok evreden geçiyor. Sabırlı bir bekleyiş sonunda bu eşsiz, tatlı lezzet ortaya çıkıyor. Firma olarak tamamen doğal, en kaliteli malzemelerden yapılmış lokum çeşitlerini, kuruyemiş çeşitlerini ve daha onlarca farklı ürünü sizlere sunuyoruz. Kaliteyi uygun fiyatlarla buluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir