Kuruyemişler zayıflatır mı?

Kuruyemişler Zayıflatır Mı?

Kuruyemişler Zayıflatır Mı?

Kuruyemişler, genellikle atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Çeşitli tatlılarda da kullanılan kuruyemişlerden farklı alanlarda faydalanılmaktadır. Kuruyemiş tüketiminin kilo aldırıp aldırmadığı konusunda ise çoğu insan tereddütlüdür. Kuruyemişler, çeşitli meyve ve çekirdeklerin genellikle kavrulmasıyla elde edilir. Kavurma işleminde isteğe göre tuz kullanılmaktadır. Kuruyemişlerin arasında badem, fıstık, fındık, ceviz, leblebi gibi çeşitler bulunmaktadır. Bu kuruyemişlerin içeriğinde yağlar bulunur. Her kuruyemişin içinde bulunan yağ oranı farklıdır. Fakat bu yağlar zararlı yağ değildir. Kuruyemişlerin içinde bulunan yağlar sağlıklı ve besleyici yağ olarak geçmektedir. Kuruyemişler zayıflatır mı yoksa kilo mu aldırır hala tartışma konusudur.

Kuruyemiş tüketmenin önemli noktası doğru ölçüde ve düzenli olarak tüketmektedir. Tüketilen her besinde olduğu gibi kuruyemişleri de düzenli ve doğru tüketmek gerekir. Eğer tüketilen kuruyemişin ölçüsü doğru ayarlanmazsa bir süre sonra kilo almalar başlar. Çünkü kuruyemişin içinde bulunan yağ, protein ve karbonhidrat fazla tüketildiği zaman vücutta depolanacak, bireyin kilo almasına neden olacaktır. O halde kuruyemişler kilo aldırır mı sorusunun cevabına hayır diyebiliriz. Sağlıklı besinlerin vücuda sağladığı faydalardan yararlanmak isteyenler doğru tüketime özen göstermelidir. Eğer sağlıklı besinler doğru ve düzenli tüketilmezse vücuda fayda sağlamak yerine zarar verebilir.

Kuruyemişlerin Yaraları Nelerdir?

Kuruyemişlerin zararından bahsetmeden önce kuruyemişlerin faydalarını göz önünde bulundurmak ve değerlendirmek gerekir. Kuruyemişler hazırlanırken özel kavurma makineleri kullanılır. Makine içerisine yerleştirilen meyve ve tohumlar isteğe göre tuzlu veya baharatlı olarak kavrulur. Kavurma işleminde kuruyemişlerin besin değerine bir zarar gelmez. Kuruyemişlerin içerisinde sağlıklı yağlar bulunur. Düzenli ve doğru tüketilen kuruyemişlerin sağlığa faydaları ise şu şekildedir;

Kuruyemişlerin içerisinde birçok çeşit bulunuyor. Bu çeşitler arasında ise en çok tercih edilenler badem, fıstık, kaju, fındık, ceviz, ay çekirdeği ve Antep fıstığı oluyor. Kuruyemişler içerisinde barındırdığı yağ ve besin değerleri sayesinde vücudu besliyor. Doymuş yağ, kolesterol değerlerinin yükselmesine neden oluyor. Kuruyemişlerde ise doymamış yağ bulunuyor. Doymamış yağlar kolesterol değerlerinin dengelenmesini sağlıyor. Aynı zamanda tuzsuz olarak tüketilen kuruyemişler tansiyon değerlerini düzenliyor. Metabolizmayı hızlandıran kuruyemişler özellikle zayıflama sürecindeki insanlar tarafından tercih ediliyor. Kuruyemişler vücuda enerji kazandırıyor ve tokluk hissi veriyor.

Zayıflama Sürecinde Kuruyemiş Tüketmek

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre insanların günde 30 gram kuruyemiş tüketmesi tavsiye ediliyor. Günlük belirtilen düzeyde tüketilen kuruyemiş sağlığa fayda sağlıyor. Her besinde olduğu gibi kuruyemişlerin de fazlası zarar veriyor. Zayıflama sürecindeki insanlar tarafından ara öğünlerde kuruyemiş tüketiliyor. Diyet yapan ya da sağlıklı beslenen insanlar ara öğünlerle kuruyemişle birlikte süt, ayran ya da kahve içebiliyor. Böylelikle hem tokluk hissi sağlanıyor hem de vücuda enerji kazandırılıyor.

Zayıflama sürecinde kuruyemişlerden destek almak tavsiye ediliyor. Aynı zamanda her bireyin günlük belirtilen ölçüde kuruyemiş tüketmesi öneriliyor.

Kuruyemişlerin kilo aldırdığını düşünenler bu konuda yanılıyor. Belirtilen ölçüde tüketilen kuruyemişler sağlığa zarar vermiyor, kilo aldırmıyor. Aksine doğru ve düzenli tüketilen kuruyemişler sayesinde bireyin metabolizması hızlanıyor, vücut besleniyor. Uzmanlar, yapılan araştırmalarda kuruyemişlerin zayıflama sürecini desteklediğini vurguluyor. Kuruyemişlerin içinde bulunan yağlar vücudun ihtiyacı olan yağlardır. Bu yağlar vücudu besleyerek vücuda direnç kazandırır. Çeşitli rahatsızlıklara karşı koruma sağlayan kuruyemişler aynı zamanda kansızlık problemine de oldukça faydalıdır. Tatlılarda kullanıldığı gibi atıştırmalık olarak gün içinde de tüketilmektedir. Yılların tecrübesiyle bizler de hazırladığımız kuruyemişleri özenle kavuruyor, paketliyor ve satışa sunuyoruz. Sağlığınızı korumak, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir