Kuruyemiş Kilo Aldırır Mı?

Kuruyemiş Kilo Aldırır Mı?

Kuruyemiş Kilo Aldırır Mı?

Kuruyemiş Kilo Aldırır Mı?

Çeşitli meyve ve çekirdeklerin bazı işlemlerden geçmesiyle kuruyemişler elde edilir. Kuruyemişlerin yapım aşamasında taze meyve ve çekirdekler kullanılır. Meyve ve çekirdekler kimi zaman kurutulur kimi zaman da ısı kullanılarak elde edilir. Kavurma işlemiyle meyve veya çekirdekler kavrulur. Kavurma sırasında meyve veya çekirdeğe lezzet katması için tuz kullanılabilir.

Antep fıstığı, yer fıstığı, ay çekirdeği, leblebi, fındık gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Kuruyemişler düzenli ve doğru kullanıldığı sürece faydalıdır. Kuruyemişler daha çok atıştırmalık grubuna dahil edilir. Küçük olmaları ve az miktarda tüketilmeleri nedeniyle çay saatlerinde ya da atıştırmalık olarak kullanılır. Kuruyemişlerin yağ oranı yüksektir. Bu nedenle kilo aldırıldığı düşünülür. Peki, kuruyemiş kilo aldırır mı? Tüketilen kuruyemişlerin ne kadar ve ne sıklıkla tüketildiği önemlidir. Kilo aldıran besinler arasında kuruyemişler gösterilse de zayıflama sürecindeki bireyler tarafından kuruyemişler tüketilmektedir.

Kuruyemişlerin içinde bulunan yağlar sağlıklı yağlardır. Bu nedenle doğru ve düzenli tüketildiğinde herhangi bir sorun oluşturmaz. Fakat yağlar her ne kadar sağlıklı olsa da ölçüyü kontrol etmek gerekir. Ölçü aşıldığı zaman kilo alma desteklenebilir.

Kuruyemişlerin Sağlığa Faydası

Kuruyemişlerin arasında birçok çeşit sayılabilir. Bu çeşitliliğin içinde sağlıklı olan kuruyemişler üst sıralarda gösterilmektedir. Sağlıklı kuruyemişler şu şekilde sıralanabilir;

Badem, Antep fıstığı, ceviz, fındık, fıstık ve Kaju aslında en çok faydalı kuruyemişlerdir. Bu listeye ay çekirdeği de eklenebilir. Lezzetli olmasıyla birlikte sağlığa faydalı olan bu kuruyemişler güneş ışığında kurutulabildiği gibi özel kavurma sisteminde kavrularak da hazırlanmaktadır. Kavurma işlemi sırasında isteğe göre tuz kullanılabilir.

Kullanılan tuzun herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Kuruyemişin sağlığa faydası oldukça önemlidir. Yukarıda yer alan kuruyemişlerle birlikte diğer kuruyemişlerin içerisinde sağlıklı ve doğal yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar vücudu besler, kan üretimini arttırır. Özellikle zayıflama sürecindeki bireyler tarafından kuruyemişler tercih edilmektedir. Ara öğünlerde ya da kahvaltı tabağında yer alan kuruyemişler hem doyurucu hem de besleyicidir. Doğru porsiyon olarak kullanılan kuruyemişler herhangi bir olumsuzluk oluşturmaz.

Kuruyemiş Nasıl Kilo Aldırır?

Uzmanlar her gün 30 gram kuruyemişin tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Fakat buna rağmen insanlar kuruyemişlerin kilo aldırdığını düşünüyor. Kuruyemişler yağ oranı olarak yüksek yağ içeriğine sahiptir. Fakat kuruyemişlerde bulunan yağlar iyi yani sağlıklı yağlardır. Kuruyemişler doyurucu ve besleyici özelliğe sahiptir. Doğru ölçüde tüketildiği zaman sağlığı tehdit edecek bir durum gözlemlenmez. 30 gr kuruyemişin besin değeri her zaman aynı değildir. Çünkü badem, fıstık, fındık gibi çeşitli kuruyemişlerin besin değerleri farklıdır. Her kuruyemişin içeriğinde bulunan yağ oranı, karbonhidrat değeri, protein değeri, vitamin ve mineral değeri farklıdır. Bu nedenle her kuruyemişin kalorisi ve besin değeri aynı değildir.

Kolesterol hastaları doymuş yağ tükettiği zaman kolesterol değerlerinde yükselme olduğunu görür. Kuruyemişlerin içerisinde ise tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar bulunuyor. Doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tüketildiği zaman kolesterol değerlerinde düşüş olduğu görülüyor. Kuruyemişler arasında cevizde çoklu doymamış yağ daha çok bulunuyor. Fındıkta ise tekli doymamış yağ daha çok bulunuyor.

Kuruyemişler doğru koşullarda saklandığı sürece uzun süre yapısını ve tadını koruyor. Kuruyemiş, doğru ölçülerde ve düzenli olarak tüketildiğinde sağlığa fayda sağlıyor. Bizler de firma olarak taze topladığımız meyve ve çekirdekleri hem güneş ışığında hem de kavurarak hazırlıyor, satışa sunuyoruz. Kuruyemişlerin faydalarından yararlanmak için firmamızdan istediğiniz kuruyemişi kolaylıkla temin edebilir, günlük belirli ölçüde güvenle tüketebilirsiniz. Kuruyemişler sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir