Kurutulmuş Sebzeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Kurutulmuş Sebzeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Kurutulmuş Sebzeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Kurutulmuş Sebzeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Sebzeleri mevsiminde tüketmek çok önemlidir. Fakat mevsimi dışında da tüketebilirsiniz. Bunun için tercih edilen kurutulmuş sebzeler olmaktadır. Bu sayede hem vücudunuz için gerekli olan proteinleri, vitaminleri alabilir hem de sofralarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Kurutulmuş Sebzeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Kurutulmuş sebzeler yaş sebzelere göre bazı avantajlara sahiptir. Üstelik bu faydalara sadece yaş-kuru açısından da bakılmamalıdır. Doğrudan sebzelerin faydası, sebze tüketmenin faydası göz önünde bulundurulmalıdır. Dengeli tüketilmesi halinde insan vücudu için gerekli olan mineraller ve vitaminler sağlanacağından metabolizma için olmazsa olmazlar arasında sayabiliriz. En bariz kurutulmuş sebzelerin faydaları ise şöyledir:

  • Kurutulmuş sebzeler tazeleri ile aynı miktarda, hatta daha fazla lif içerir. Bu da bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini, kabızlık sorununun engellenmesini sağlar.
  • Kansızlık (anemi) hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Özellikle bazı sebzeler yüksek miktarda demir içerir. Hatta bu, etten alınacak demirden daha fazla olabilmektedir. Bir taraftan kurutulmuş sebze, diğer taraftan da C vitamini birlikte alınırsa demir emilimi yeterince sağlanmış olur. Biber, domates gibi sebzeler bu bakımdan en zenginleridir.
  • Kurutulmuş sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirir. A vitamini, betakaroten ve C vitamini bakımından zengindirler. Bunlar bağışıklık sisteminizi, cilt sağlığınızı ve saç saçlığınızı arttırırlar.
  • Kurutulmuş sebzeler içeriğindeki kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olurlar.
  • İçeriklerinde yer alan mineraller kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu dengeler ve daha pek çok kalp rahatsızlığına karşı korurlar. En iyi oksidan kaynakları arasında yer alırlar.
  • Gerek çocuklar gerekse yetişkinler tarafından rahatlıkla tüketilebilir, lezzetleriyle sofralarınızın vazgeçilmezleri arasında yer alırlar. Yoğun çalışma temposu içinde olanlar tarafından hem hazırlaması kolay hem de enerji verici yönleriyle sağlıklı beslenme ürünleri olarak karşımıza çıkarlar.

Bütün bu avantajlar haricinde kurutulmuş sebzelerle alakalı en temel husus, doğru kurutma işlemidir. Buna azami dikkat edilmesi gerekir.

Sebzeler Nasıl Kurutulur ve Saklanır?

Kurutulmuş Sebzeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımızda peki sebzeler nasıl kurutulur?
Toplum olarak kurutulmuş sebzeler en çok tercih edilen gıda ürünlerindendir. Yazları hemen her bölgemizde kışa hazırlık için sebzeler kurutulur. En iyi şekilde saklanmaya çalışılır. Fakat yanlış uygulanan kurutma işlemleri sebzelerin besleyici değerlerinin zarar görmesine, mineral ve vitaminlerinin kaybolmasına, bozulmasına yol açabilir.

Sebzelerin nasıl kurutulacağına en çok tercih edilen sebze türleri üzerinden bakmakta fayda var. Bu bakımdan domates kış aylarında tüketilmesi en özlenen sebzedir. Her ne kadar marketlerde on iki ay bulunsa da yazınkilerin lezzeti farklıdır. Bunun için güneş alan bir yerde veya fırında domateslerinizi kurutabilirsiniz. Sapları çıkarılmış ve yıkanmış domatesler boyutuna göre ortadan ikiye ya da dilimler halinde kesilir. Bir tepsiye dizilerek hafif tuzlanır. En çok güneş gören yere bırakılır. Güneşin geliş açısına göre konumu değiştirilir. 10 gün bekletilerek saklama kaplarına alınır.

Kurutularak tüketilen sebzelerden birisi de biberdir. Biberleri kurutmak çok daha pratiktir. Yıkayıp duruladıktan sonra bir ipe dizmeniz ve güneş alan bir yere gerdirerek asmanız yeterlidir. Yine güneş alan bir yere bez serip üzerine biberleri dizerek de kurutabilirsiniz.

Kabak ve patlıcanlar diğer en çok tercih edilen kurutulmuş sebzeler arasındadır. Özellikle Akdeniz bölgesinde çok daha fazla öne çıkar. Bunları yıkayıp ince dilimler halinde kesip tıpkı biberde olduğu gibi ipe dizerek gün alan bir yerde kurutabilirsiniz. Ya da bir bez üzerine serip gün altında kurutabilirsiniz. Bütün kurutulmuş sebzeler için en ideal saklama alanı cam kavanozlardır.

Firma olarak tamamen doğal yöntemlerle hazırlanmış, özenle seçilmiş Kurutulmuş sebzeleri, kurutulmuş meyveleri ve kuruyemiş çeşitlerini sizlerle buluşturuyoruz. Sofralarınıza lezzet getiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir