Kurutulmuş Meyveler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kurutulmuş meyveler

kurutulmuş meyveler


Kurutulmuş Meyveler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meyveler en temel besin kaynaklarındandır. Onlarca farklı meyve, insan sağlığı için doğada bulunmakta, Allah’ın bir nimeti olarak sunulmaktadır. Mevsimlere göre farklı meyveler bulunsa da özellikle yaz aylarında olgunlaşan meyveler, istenirse kış ve daha yenilerinin çıkmadığı ilkbahar aylarında da tüketilebilir. Bunun yolu kurutulmuş meyveler tercih etmekten geçmektedir.

Özellikle sağlıklı atıştırmalık isteyenler için  en güzel, en özel ürünlerdir. Aslında asırlardır toplum olarak pek de yabancısı olmadığımız bir konu olmakla birlikte her işin olduğu gibi bunun da bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Kurutulmuş Meyvelerin Yararları

Kurutulmuş meyveler yaş meyvelere nazaran bir takım avantaja sahiptir. Dengeli tüketilmesi halinde insan vücudu için gerekli olan pek çok mineral vitamin bu meyvelerden temin edilebilir. Diyette veya ara öğünlerde, atıştırmalık olarak rahatlıkla tüketilebilir. Kilo vermek isteyenler için tok tutucu yönleri önemli bir avantaj olabilir. Özellikle katkı maddesi barındırmayan kurutulmuş meyveler pek çok yönden yararlıdır:

  • Kurutulmuş meyvelerin yararları arasında ilk olarak tazeleri ile aynı miktarda, hatta daha fazla lif içermelerini söyleyebiliriz. Lifler sindirim sistemin oldukça yararlı besinlerdir. Mesela bir avuç kuru kayısı 6,5 gram life sahipken aynı miktar taze kayısıda bu oran sadece 3,1 gramdır. Lif, sadece diyet için faydalı olmayıp aynı zamanda obezite, kalp rahatsızlıkları ve kansere karşı da faydalıdır.
  • Kurutulmuş meyveler anemi (kansızlık) hastalığını önlemeye yardımcıdır. Özellikle kuru üzüm ve kuru kayısı yüksek miktarda demir içerir. 100 g kuru kayısı 100 g biftekten iki kat daha fazla demir barındırır. Özellikle de C vitamini ile birlikte tüketildiğinde anemiye karşı çok daha etkili olmaktadırlar.
  • Bağışıklık sistemin güçlendirmeye yardımcı olurlar. Sarı meyveler A vitamini, C vitamini ve betakaroten bakımından zengindir. Kayısı bu açıdan en faydalı besinlerdendir ve beraberinde bağışıklığı güçlendirmekte, cilt sağlığını ve saç sağlığını arttırmaktadır.
  • Kurutulmuş meyvelerin içerdikleri kalsiyum kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
  • İçerdikleri mineraller kan basıncını düzenlemekte, yüksek tansiyon ve pek çok kalp rahatsızlığına karşı korumaktadır.
  • Kurutulmuş meyveler yüksek oranda antioksidan içerir. Antioksidan çeşidi olan fenoller, taze meyvelere oranla kuru meyvelerde daha fazla bulunur. Bu da kalp rahatsızlıkları, öztropoz ve kanser ile mücadele eder.
  •  kalori açısından oldukça düşük seviyedirler. Neredeyse hiç yağ bulunmuyor. Bunun yanı sıra yüksek besin değerleri içerisinde doğal şeker ve enerji bulunuyor. Bu sayede doğru tüketildiği taktirde kuru meyvelerin kilo vermek için en ideal seçeneklerden birisi haline gelmesini sağlıyor.

Meyveler Nasıl Kurutulmalı ve Saklanmalı?

Kurutulmuş meyveler ile ilgili en büyük sorunlardan biri kurutma işlemidir. Doğru kurutma yöntemi kullanılmadığı taktirde besleyici besin değerlerini kaybedecekleri gibi bir an önce bozula da bilirler. Bu yüzden meyvelerin özenle seçilmesi, yıkanması, ayıklanması, kabuklarının soyulması, çekirdeklerinin çıkarılması gibi bütün işlemlerin özenle yapılması gerekir. Meyveler sıcağa duyarlı besinler olduklarından dolayı düşük sıcaklıkta etkin bir kurutma yapılması icap eder.

Kurutulmuş meyveler için günümüzde özel geliştirilmiş makineler kullanıldığı gibi geleneksel yöntemler de kullanılmaktadır. Doğru yapıldığı taktirde kurutma işlemi ile tat, renk, koku, besin değeri ve aroma gibi kalite özellikleri korunmaktadır.

Kurtulan ürünlerde ürün hacminin azalması taşıma ve depolamada kolaylık sağlamakta, çok daha uzun süre muhafaza edilerek tüketilebilmektedir.

Uzun yıllardır kurutulmuş meyveler dendiği zaman ilk akla gelen üzün, elma, erik, kayısı, incir gibi ülkemizde daha yaygın bulunanlar gelmektedir. Bununla birlikte endemik meyveler, kuruyemiş çeşitleri, kurutulmuş sebzeler ve çok daha fazlası firmamız bünyesinde bulunmaktadır.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir