Kuru Kayısının faydaları nelerdir?

Kuru Kayısının faydaları

Kuru Kayısının faydaları

Kuru Kayısının faydaları

Kuru kayısı, sağlıklı bir atıştırmalık olmasıyla öne çıkan besinlerden birisidir. Sağlığa olan faydaları nedeniyle beslenme uzmanları tarafından düzenli tüketilmesi tavsiye edilen kuru kayısı, lezzetli tadı ve tok tutucu özelliği ile de dikkat çekmektedir. Özellikle diyette olan kişiler tarafından düşük kalorili bir ara öğün olarak tatlı krizlerini önlemektedir.

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısının faydaları, kuru kayısıyı beslenme düzenine eklemek isteyenler için bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Vitamin ve mineral deposu olan kuru kayısının faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kuru kayısı güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • İçeriğinde yüksek oranda potasyum bulunmaktadır. Bu sayede kalp sağlığını korumakta ve kan basıncını dengelemektedir.
 • Tansiyonu dengeleyici bir besindir.
 • Kalsiyum ve fosfor minerallerini bol miktarda içeren kuru kayısı, kemik sağlığını korumaktadır.
 • Diş eti problemlerine karşı koruyucu bir besindir.
 • Kuru kayısının cildi beslediği ve nemlendirdiği bilinmektedir.
 • İçeriğinde yer alan A vitamini göz ve cilt sağlığını desteklemektedir.
 • Kuru kayısı demir açısından da zengin bir besindir. Bu sayede kansızlık probleminin giderilmesine ve önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yüksek lif oranı, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmakta ve kabızlık problemlerini gidermektedir.
 • Kuru kayısının içeriğinde bakır bulunmaktadır. Bakırın ise sağlıklı bir ruh hali içerisinde olmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Hamilelik döneminde tüketildiğinde bebeğin gelişimine destek olduğu bilinmektedir.
 • Karaciğerin yenilenmesini sağlamaktadır.
 • Kuru kayısı düzenli olarak tüketildiğinde konsantrasyonu arttırmaktadır. Bu nedenle konsantrasyon problemi olan çocukların günlük olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Gün Kurusu Kayısı Nedir?

Gün kurusu kayısı, doğal yollarla kurutulan ve işlem görmeyen kuru kayısı olarak açıklanabilmektedir. Sarı kayısı olarak bilinen kuru kayısının kurutma aşamasında kükürt dioksit kullanılmaktadır. Gün kurusu kayısı ise kimyasal madde eklenmeden doğal şekilde kurutulmakta ve kurutma nedeniyle ortaya çıkan rengini korumaktadır. İçeriğinde kimyasal madde kullanılmaması, kayısının kahverengi veya koyu sarı renkte ve sert olmasına neden olmaktadır.

Gün Kurusu Kayısı Nasıl Saklanır?

Gün kurusu kayısı saklama işlemi, kuru kayısı tüketimine dair bilinmesi gereken önemli bir konudur. Kuru kayısının doğru muhafaza koşullarında saklanmaması bozulmasına neden olabilmektedir. Kuru kayısı için önerilen muhafaza tekniği, kağıt havluya sararak saklama tekniğidir. Renksiz kağıt havluya sardığınız kayısıları cam kaselerde ağzı kapalı şekilde saklayabilirsiniz.

Kuru kayısı muhafazasına ilişkin değinilmesi gereken bir diğer önemli nokta,buzlukta muhafazadır. Kuru kayısılarınızı buzdolabında muhafaza etmek istiyorsanız, kuruduğundan emin olmalısınız. Buzlukta 1 yıla kadar bozulmadan muhafaza edilebilmektedir.

Kuru Kayısı Nasıl Tüketilmelidir?

Kuru kayısı tüketimi doğrudan yemiş olarak gerçekleştirilebileceği gibi salata ve tatlıların içerisine konularak da tercih edilebilmektedir. Bunun yanında reçel ve komposto olarak da tüketilebilmesi mümkündür. Kuru kayısı tatlıların içerisinde tüketilmek istendiğinde, ılık suda meyvelerin yumuşatılması önerilmektedir.

 

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir