Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

kuru incirin faydaları nelerdir

kuru incirin faydaları nelerdir

Kuru incir ve yaş incir ülkemizde en sık tüketilen yemişler arasında yer almaktadır. Sutropik iklim bölgesinde yetişen incir, ülkemizde de özellikle Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. Kuru incir ve yaş incirin sağlığa olan faydaları, incir meyvesini günlük beslenme rutininin olmazsa olmaz besinlerinden birisi haline getirmektedir. Kuru incirin hemen her tatlıyla tam uyum sağlaması ve ara öğün olarak tok tutucu bir besin olması, rağbeti arttırmaktadır.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru incir faydaları ile beslenme ve sağlık uzmanlarının düzenli olarak tüketilmesini tavsiye ettikleri besinler arasında yer almasını sağlamaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kuru incir, lif oranı yüksek besinlerden birisidir. İncirin zengin lif içeriği, sindirim sisteminin desteklenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli tüketimde kabızlık problemini ortadan kaldırdığı bilinmektedir.
 • Kuru incirin içeriğinde bulunan yüksek potasyum, kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kuru incir tansiyonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Dengeli şekilde tüketildiği takdirde, kan şekerini dengelediği bilinmektedir.
 • İçeriğinde bulunan potasyum, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kuru incirin cilt sağlığına da oldukça faydalı bir besin olduğu bilinmektedir. Düzenli tüketimde cildi beslemektedir.
 • Kilo vermeye yardımcı bir besin olduğu bilinmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek besin lifi, tokluk hissinin süresini uzatmaktadır.
 • Kuru incir içeriğinde bulunan B12 vitaminleri sayesinde sinir sistemini desteklemekte ve hafızayı güçlendirmektedir.
 • Güçlü bir antioksidan deposudur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Aç Karnına Kuru İncir Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Aç karnına kuru incir tüketiminin faydaları, kuru incirin sağlığa olan faydalarından azami düzeyde yararlanmak isteyen kişiler için değinilmesi gereken konulardan birisidir. Kuru incir, düzenli ve dengeli bir şekilde tüketildiğinde aç veya tok karnına tüketilmesi fark etmeksizin faydalarını görebileceğiniz bir besindir. Bununla birlikte özellikle kilo kontrolü yapmak ve incirin tok tutma özelliğinden faydalanmak isteyen kişiler, kuru inciri aç karnına tüketerek faydalarından yararlanmaktadır.

Kuru İncir Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuru incir alırken dikkat edilmesi gerekenler, incirin faydalarını görebilmek için önem arz etmektedir. İçeriğinde kimyasal madde olan besinler, besin değerlerini kaybedebilmektedir. Bu nedenle kuru incir seçiminde özenli davranılması ve doğal yollarla korunan kuru incirlerin tercih edilmesi önemlidir. Kuru incir seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • İncirlerin beyaz görünümü, peroksit adı verilen kimyasal madde ile sağlanmaktadır. Bu nedenle beyaz görünümden kaçınılması gerekmektedir.
 • Kuru incirin küflü görünümü, sağlıklı bir şekilde saklanmadığı anlamına gelmektedir. Kuru incir alırken küflü incirleri tercih etmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kuru İncir Nasıl Tüketilmelidir?

kuru incirin faydaları nelerdir

kuru incirin faydaları nelerdir

Kuru incir tüketimi konusunda oldukça zengin bir çeşitlilik bulunmaktadır. Kuru inciri doğrudan atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi kuru incir kürlerini uygulayarak ve tatlıların içerisine ham madde olarak ekleyerek de tüketme imkanınız bulunmaktadır.

Kuru İncir Besin Değerleri Nelerdir?

Kuru İncir Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 249 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Adet yani 20 gramlık miktarında Kuru İncir 50 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *

Kalori 249 kcal % 12.4
Karbonhidrat 63.9 g % 21.3
     Lif 9.8 g % 39.2
Protein 3.3 g % 6.6
Yağ 0.9 g % 1.4
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 10.0 IU % 0.2
C Vitamini 1.2 mg % 2.0
Potasyum 680.0 mg % 19.4
Kalsiyum 162.0 mg % 16.2
Demir 2.0 mg % 11.3

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir