Kahvenin Serüveni

Kahvenin Serüveni

kahvenin serüveni

kahvenin serüveni

Çok uzun yıllardır tüketilmekte ve olan günümüz itibariyle hemen herkesin evine kadar girmiş olan kahve, aslında oldukça önemli bir besin maddesidir. Oldukça eski antik çağlardan beri soframızda kendisine yer bulan kahve, çeşitli toplumlar için de oldukça önemli bir gıda maddesidir. Kahvenin serüveni olarak genel olarak baktığımızda eski ismiyle Habeşistan olan Etiyopya ülkesi kökenli olduğu bilinen bir gerçektir. Söz konusu Etiyopya bölgesindeki keçilerin kahve tohumlarını yemesi sonucu hayvanlardaki uyku probleminden yola çıkarak bitkiyi keşfeden bir çoban aracılığıyla bulunduğu tahmin edilen kahve, aslında beslenme açısından da oldukça faydalı bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde profesyonel anlamda birçok farklı kahve üreticisi de pek çok farklı bölgeler içerisinde kahve üretimini gerçekleştirmekte ve söz konusu bu ürünleri piyasalara sunmaktadır. Dünyanın pek çok farklı bölgesinde gün içerisinde sık sık tüketilmekte olan söz konusu içecek, günümüzde en çok popüler olan sıcak içeceklerin de başında gelmektedir. Tarihsel açıdan da oldukça ender bulunan özellikleri ile sıcak içecek sektöründe en çok tercih edilen ürünlerin başında gelen kahve, oldukça geniş ve zengin kapsamlı bir ürün hizmet yelpazesi içerisinde karşımıza çıkmakta ve günlük hayat içerisinde de sık sık tüketilmektedir.

Kahvenin Tarihsel Önemi

Tarihsel açıdan oldukça büyük bir değere sahip olan kahve, günümüzde gün içerisinde en çok tüketilen içeceklerin de başında yer almaktadır. Çok eski antik çağlardan günümüze kadar uzanmakta olan kahvenin serüveni, aslında oldukça uzun ve meşakkatli bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın birçok farklı bölgesinde günlük olarak da sık sık tüketilmekte olan kahve, özellikle Arabistan Yarımadası içerisinde yer alan Yemen’de yoğun oranda üretilmekte ve tüketilmektedir. Aynı zamanda Güney Amerika’nın Brezilya bölgesinde de büyük miktarlarda üretilen kahve, ülkemiz sınırları içinde de oldukça değerli bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etiyopya bölgesinden Arabistan Yarımadası gibi yerlere dağılmış olan ve daha sonra Türk kültürünün de büyük katkılarıyla insanların hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan kahve, pek çok farklı tarz ve çeşitte üretime sunulmaktadır. Hoş kokusu ve harika tadımıyla tadı damaklarda kalan ve bizim toplumumuz içerisinde de kırk yıllık hatırıyla bilinen kahve, hayatımızın her anında karşımıza çıkmakta ve gün içerisinde en çok tüketilen sıcak içeceklerin de en başında gelmektedir. Oldukça geniş ve uzun bir tarihsel gelişme süreci sonucunda evlerimize kadar girmiş olan kahve, günümüzde hem dışarıdaki çeşitli kahveciler aracılığıyla hem de ev içerisinde kendimiz yapmak suretiyle çok sevilerek büyük sıklıkla tüketilmektedir.

Kahvenin Toplumumuzdaki Yeri

Türk toplumunda da oldukça önemli bir yere sahip olan kahve, günümüzde pek çok farklı kahve imalatçısı firma tarafından üretilmekte ve profesyonel olarak satışa sunulmaktadır. Özellikle Türk Kahvesi ile toplumumuz içerisinde oldukça yaygın bir şekilde tüketilmekte olan söz konusu kahve, kahvenin serüveni anlamında oldukça önemli ve uzun bir işlenme sürecinden geçmektedir. Türk toplumunda özellikle çeşitli misafirliklerde çok önemli bir yere sahip olan kahve, su ve lokum gibi çeşitli ürünlerle beraber ikram edilmekte ve nispeten küçük fincanlar içerisinde servise hazır hale getirilmektedir.

Kuruyemiş alanında hizmet veren markamızın envaiçeşit hizmetlerine firma web sitemiz aracılığıyla büyük bir kolaylıkla ulaşabilir ve üst düzey kalite standartlarındaki hizmet seçeneklerimizden anında faydalanmaya başlayabilirsiniz. Kahve alanındaki satış işlemlerimizden de firma web sitemiz üzerinden direkt olarak faydalanabilir ve olağanüstü hizmetlerimiz hakkında mükemmel teknik destek ekibimizden hemen bilgi almaya başlayabilirsiniz.

Sütlü Kahve Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 35 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Porsiyon (Orta) yani 205 gramlık miktarında Sütlü Kahve 72 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 35 kcal % 1.8
Karbonhidrat 2.0 g % 0.7
     Lif 1.2 g % 4.8
Protein 1.9 g % 3.7
Yağ 1.9 g % 3.0
     Kolesterol 6.4 mg % 2.1
A Vitamini 21.1 IU % 0.4
C Vitamini 0.5 mg % 0.8
Potasyum 105.5 mg % 3.0
Kalsiyum 64.0 mg % 6.4
Demir 0.3 mg % 1.9

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Sütlü kahve, ara öğünlerde kuru meyveler ile beraber tercih edilebilir. Ancak gün içerisinde 2 fincan kadar içilmesi yeterlidir. Tüketileceği zaman, şekersiz olarak tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

Sütlü Kahve besini veritabanımızda bulunan besinlerin ortalamasından;

  • %90 daha az kalori
  • %86 daha az protein
  • %95 daha az karbonhidrat
  • %89 daha az yağ

içermektedir.

    BENZER YAZILAR

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir