Ihlamur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ihlamur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ıhlamur

ıhlamur

Bilimsel adı “tilia tomenteso” olan bitkinin ait olduğu familya ise ebegümecigiller olarak bilinir. Ağaçta yetişen bu bitki mevsimi geldiğinde etrafa hoş bir koku bırakmakta ve kokusu ile herkesi cezbetmektedir. Yetiştiği ağacın boyu 25-50 metre arasında değişiklik göstermektedir ve bu ağaç uzun ömürlü olması ile bilinir. Yetişme koşulları incelendiğinde bu bitkinin yarı tropik ve ılıman bölgeleri sevdiği ve bol humuslu topraklarda yetiştiği bilgisine ulaşılabilir. Ancak anavatanı Kuzey yarımküredir.

Mevsim sıcaklıklarına göre değişiklikler meydana gelebilse dahi bu bitkinin çiçekleri genellikle haziran ayından ağaçtan toplanılmaktadır. Ihlamur çiçeği toplamak için en uygun zamanın sabah ve öğlen saatindeki zaman aralığı olduğu ve yağmur sonrasında toplanmaması gerektiği unutulmamalıdır. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu bitkinin çiçeği ağaçtan toplanılırken ağaca zarar verilmemesi bir hayli önemlidir. Toplanırken ağacın dallarının kırılması bir sonraki sene verimin düşmesine sebep olacaktır. Bu bitkinin çiçeği toplanırken bahçe makasının kullanılması önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise çiçeklerin çiçek sapında bulunan yaprak ile birlikte toplanmasıdır.

Toplanmış olan çiçekleri kurutmak için gölge ve nemli olmayan bir alan tercih edilmeli ve toplanmış olan çiçekler yere sık olmayacak şekilde serilmelidir. Ara sıra karıştırılması kuruma sürecine hız kazandıracaktır. Kuruma süreci yaklaşık olarak bir hafta sürer. Kuruduğunda ise cam şişelere, bez torbalara ya da poşetlere konularak serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Uygun saklama koşulları sağlandığı takdirde bir ila iki yıl tüketilebilir. Toplanıp kurutulmasının ardından bu bitkinin banyo suyuna katıldığı da bilinmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Bir bardak suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeği ölçüsüne bağlı kalınarak istenilen miktarda çayın demlenmesi mümkündür. Bu çayın demlenmesi için ilk aşama istenilen miktarda suyun kaynatılmasıdır. Suyun kaynamasının ardından ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada ise kurutulmuş olan ıhlamur çiçeği ölçüye bağlı kalarak eklenir ve üçüncü aşamaya geçilir. Bu aşamada yapılması gereken çayın demlenmesi için yaklaşık olarak 4-5 dakika kadar beklenilmesi olacaktır. Dördüncü aşamada ise çay, süzgeç yardımı ile süzülecektir. Süzülmesinin ardından demlenen çay içilmeye hazır hale gelir. Tatlandırmak için bal veya şeker eklenilebilir. Ancak şekersiz içilmesinin insan sağlığı için daha faydalı olduğu unutulmamalıdır. Önerilen günlük tüketim miktarı ise 3-4 fincandır. Yemeklerden sonra veya ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu bitki çayının çocuklar tarafından tüketilmesinin hiçbir zararı bulunmamaktadır. Çocuklarınızın bu bitki çayını sevmesi için içerisine limon suyu veya bal katmasını önerebilirsiniz.

Bu bitki çayı demlenirken içerisine; tarçın, zencefil, ayva yaprağı, portakal, papatya, fesleğen, elma ve ayva gibi farklı ürünlerden biri ya da birkaçı eklenilerek farklı bir aroma oluşturulması mümkündür.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllar boyunca şifa kaynağı ve doğal antibiyotik olarak bilinen ıhlamur çayının bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Faydalarından bazıları ise şunlardır:

  • Vücut direncini arttırarak nezle ve gribe iyi gelmektedir.
  • Öksürüğe iyi gelmekte ve boğazda oluşan tahrişi azaltmaktadır.
  • Metabolizmayı kuvvetlendirmektedir.
  • Kan dolaşımını hızlandırarak üşümeyi azaltmaktadır.
  • Alt ve üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonlara iyi gelmekte bakteri ve virüslerle savaşmaktadır.
  • Ruhsal anlamda bir dinginlik sağlaması sebebi ile depresyona iyi gelmektedir. Sakinleştirici etkisi bulunur.
  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak sindirimi bir hayli rahatlatmaktadır.
  • İçerisinde bulunan antioksidanlar sebebi ile kişileri kronik hastalıklara karşı korumaktadır.
  • Papatya ile birlikte tüketildiğinde uyku problemlerine çözüm sağladığı bilinmektedir.

İnsan sağlığı açısından bilinen pek çok faydası olan bu ürünü kurutulmuş ve el değmeden paketlenmiş halde temin etmek istemez misiniz? Cevabınız “evet” ise tercihiniz kuruyemiş sektörü içerisinde başarıları ile adından söz ettiren firmamız olmalıdır.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir