Glütensiz Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Glütensiz Beslenmenin Faydaları

glutensiz beslenme

glutensiz beslenme

Arpa, buğday ve çavdar gibi tahılların içinde bulunan glüten, un öz değerlerini en fazla içeren protein grubudur. Farklı proteinlerin karışımından oluşan glüten, kullanıldığı besinlerde kıvam vermek, besinlerin bağlanmasını sağlamak ve besinlerin mayalanmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Glüten içerisinde glütenin ve gliadin adında iki ana protein bulunur. Gliadin, ekmek gibi unlu ürünlerin pişirilmesinde kullanılır. Gliadin, hamur ürünlerinin kabarmasını sağlamaktadır. Glüten, sindirim sistemi tarafından sindirilmesi zor bir değerdir. Bazı hassas vücutlarda glüten alerjisi görülür. Glüten tüketilmemesi gereken rahatsızlıklar da vardır. Glütenin ve gliadin, sindirim sistemi bozukluklarına yol açarken alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bireylerde oluşabilecek rahatsızlıklar:

  • Glüten duyarlılığı
  • Çölyak hastalığı
  • Buğday alerjisi
  • Bağırsak sendromları

Glüten tüketiminden kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıklar yukarıda yer aldığı gibidir. Çölyak hastaları başta olmak üzere glütene duyarlı olanlar, buğday alerjisi olanlar ve glüten tükettiği zaman bağırsak problemleri yaşayanlar glütensiz beslenmelidir.

Glüten Hangi Besinlerde Bulunur, Zararları Nelerdir?

Glüten, su ile birleştirildiği zaman sert bir yapı alır fakat esnektir. Glütenin yapışkan özelliği hamurun elastik bir hale gelmesini sağlarken hamurun mayalanmasını ve pişirme esnasında hamurun kabarmasını da sağlamaktadır. Glüten aynı zamanda hamura çiğnenebilir özellik kazandırmaktadır. Glüten içerisinde bulunan gliadin, suda çözünmemektedir. Bu nedenle vücutta sindirimi oldukça zordur. Sindirilmesi zor olan gliadin nedeniyle bazı bireylerde glüten tüketimi tavsiye edilmez.

Glüten tüketmek bazı bireylerde sindirim problemlerinin yaşanmasıyla birlikte ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu bireylerin glüten içermeyen besinleri tüketmesi gerekir. Glüten içeren besinlerin tüketimi olabildiğince az olmalıdır. Ciddi sağlık problemleri ile karşılaşan bireyler ise glüten içeren besinleri tüketmemelidir. Glüten içeren besinler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Ekmek, simit, poğaça, lavaş, pide
  • Makarna, kuskus, bulgur
  • Pasta, kek, irmik, şekerlemeler
  • Patates kızartması, soya sosu, cips ve işlenmiş gıdalar

Yukarıda yer alan besinlerin içerisinde glüten bulunmaktadır. Glüten içeren besinlerin tüketimi sağlıklı bireyler için de kontrollü olmalıdır. Glüten, içerisinde bulunan etkin maddeler nedeniyle sindirim ve bağırsak sistemini bozduğu gibi kilo alımına neden olur. Aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan bireylerin glütenden uzak durmaları tavsiye edilir.

Glütensiz Beslenmenin Önemi

Sağlığınızı korumak, çeşitli rahatsızlıklara karşı önlem almak, vücut direncinizi yüksek tutmak istiyorsanız glüten içeren besinleri tüketmemenizde fayda var. Glütene karşı hassasiyet gösteren bireylerin glütensiz beslenmesi önemlidir. Aynı zamanda sağlıklı bireylerin de glütensiz beslenmesi önem taşır. Glüten içermeyen işlenmiş gıdalar bulunur. Bu gıdalar genellikle yüksek fiyatlıdır. Fakat glütensiz doğal besinler hem daha sağlıklı hem daha güvenilir hem de daha uygundur. Glütensiz beslenmek için çeşitli besinler tüketilebilir.

Et, tavuk, deniz ürünleri, yumurta, meyve ve sebze, süt, peynir, bakliyat, fındık gibi besinler glütensiz beslenmede tüketilebilir. Glüten tüketmeyen bireyler sindirim sağlığını ve bağırsak sağlığını korumuş olur. Aynı zamanda bu bireylerin kilo verme süreci hızlanır. Çeşitli sağlık sorunları ortadan kalkar. Tansiyon, şeker, kolesterol bu sağlık sorunlarından bazılarıdır. Glütensiz ürünlerle beslenmek aynı zamanda cilt sağlığı için de faydalıdır.

Glüten, vücuda girmediği zaman yaşlanma için önlem alınır. Glütensiz beslenen bireylerin sağlıklı besinleri düzenli ve doğru ölçüde tüketmesi gerekir. Aynı zamanda bu bireyler vitamin değerlerini kontrol ettirmeli, bağışıklık sistemini korumalıdır. Glüten içermeyen doğal besinler sağlığı korur. Glütensiz beslenme diyeti ile hem sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir hem de vücut sağlığı korunabilir. Kuruyemiş sektöründe hizmet verdiğimiz firmamıza uğrayarak ihtiyacınız olan glütensiz besinleri kolaylıkla ve güvenle temin edebilir, sağlığınızı korumaya devam edebilirsiniz.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir