Glüten Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Glüten Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

gluten diyeti

gluten diyeti

Sağlıklı bir yaşam için ve formda kalmak için başvurulan en temel yol diyettir. Pek çok diyet yöntemi olup bunlardan bir kısmı sadece kilo vermek, kilo almak için tercih edilirken bir kısmı yaşam biçimdir. Aslında glüten diyeti adını verdiğimiz diyet, çölyak hastalarının yaşam biçimi olup, hayatları boyunca devam ettirmeleri gereken bir beslenme biçimidir. Bununla birlikte son yıllarda adından en çok bahsettiren diyetlerden birisi glüten diyeti olmaktadır.

Öncelikle glüten, tahıllarda bulunan proteinlerdir. Mide ve bağırsak kanlıyla sindirimi kolay olan glüten beraberinde bazı kişilerde bağırsak sisteminde hassasiyetlere neden olabilmekte, sindirilememektedir. Bu durumda şişkinlik, baş ağrısı, hazımsızlık ve gaz gibi şikayetler ortaya çıkmaktadır. Glütenin sindirilememesi durumu tıbbi literatürde çölyak hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Çölyakta glütenin ince bağırsağın zarlarına olumsuz etkisi söz konusudur. Daha sonra oluşan bu zarar, besinlerin emilimini olumsuz şekilde etkilemektedir.

Bağırsak hassasiyeti yaşayan kişilerin sağlık sorunlarıyla karşılaşmaması ve besin maddelerinden vücudun yararlanabilmesi için beslenmelerinden glüteni çıkarmaları gerekir. Tamamen glütensiz bir beslenme planı oluşturmalıdırlar. Bu sağlık sorunları tekrarlanmayana ve semptomlar geçene kadar glütensiz beslenmelidir. Glüten diyeti adını verdiğimiz bu beslenme şeklinde uzak durulması gereken gıdalar arpa, buğday, çavdar, yulaf unlarından hazırlanmış ekmekler, bisküviler, pastalardır. Yine salam, sosis, hazır çorba gibi gıdaların tüketiminde de dikkatli olunmalıdır. Bu tür gıdalarda glüten inceltici, tekstür geliştirici, yağ ya da su tutucu olarak yer alabilmektedir.

Yine buğday nişastası ve glüten bazı ilaçlarda da kullanılabilmektedir. Bu yüzden çölyak rahatsızlığı olan kişiler her ilacı da kullanamamaktadırlar. Tüketecekleri her şeyin içeriğine önceden dikkat etmelidirler.

Glüten Diyetinde Tüketilebilecek Besinler

Glüten diyeti söz konusu olduğunda glüten içerek besinlerden uzak durulması gerekir. Şu besinler ise glüten içermezler ve glütensiz beslenmede rahatlıkla tercih edilebilirler:

  • Taze sebze ve meyveler,
  • Nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi, mercimek, barbunya tarzı bakliyatlar,
  • Ceviz, fındık, badem gibi işlenmemiş kabuklu kuruyemişler,
  • Peynir, süt, yoğurt, kefir, ayran gibi az yağlı süt ve süt ürünleri,
  • Yumurta, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık ve diğer deniz ürünleri,
  • Mısır, patates, pirinç ve bunlardan yapılmış unlar,
  • Patates nişastası ve patates nişastası,
  • Bütün katı ve sıvı yağlar,
  • Beyaz şeker, toz şeker, esmer şeker.

Bahsettiğimiz gıdalar glüten diyeti içinde tüketilebilir. Fakat zorunlu olarak bu diyeti uygulayanların pek çok noktaya dikkat etmeleri gerekir. Mesela kullanılan araç gereçlere özen gösterilmelidir. Buğday unu ile hazırlanan bir üründe kullanılmış bir mutfak malzemesi iyice temizlendikten sonra tekrar kullanılmalıdır.

Glütenli ve glütensiz besinler farklı yerlerde bulundurulmalı, yan yana yer almamalıdırlar. Yemek pişirme ve saklama alanları birbirine karışmamalıdır. Dışarıdan bir yemek yenecekse menüler özenle incelenmeli, içeriklere dikkat edilmelidir. Bu yüzden glüten diyeti uygulayanların dışarda yemek yemeleri oldukça zor olabilir. Bu durumda ızgara et, tavuk, balık yanında buğulama sebze, salata ve yoğurt tercihi yapılabilir.

Glüten Diyetinin Sakıncaları

Glüten diyeti, çölyak hastalığı gibi bağırsak rahatsızlıkları olanlar için bir tercih değil zorunluluktur. Bu kişilerin hastalıklarını öğrendikleri andan itibaren beslenme alışkanlıklarını katı şekilde değiştirmeleri gerekir. Fakat zayıflamak, kilo vermek için glüten diyeti tercih edenlerde durum biraz daha fazlıdır.

Glütensiz beslenme pek çok besinin tüketimini sınırlandırıldığı için vitamin ve mineral eksikliğini beraberinde getirir. Özellikle ekmek çeşitleri bilişsel sağlık ve sinir iletimi için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdırlar. Dolayısıyla vücutta çeşitli eksiklikler görülebilir. Bu da uzun süre glüten diyetini riskli kılmaktadır. Firmamız glüten diyetinde kullanabileceğiniz her gıdayı ve kuruyemiş türlerini sizlere sunmaktadır.

4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir