B12 İçeren Kuruyemişler

b12 içeren kuruyemişler

b12 içeren kuruyemişler, İnsan vücudunun doğru ve sağlıklı çalışması için gerekli olan vitaminlerden birisi de B12 vitaminidir. B12 vitamini aynı zamanda kobalamin olarak da bilinmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu fakat üretemediği bu önemli vitamin pek çok işleve sahiptir. Vücudun üretmediği bu vitamini dışardan almak için beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.

Bazen diyet tercihleri ya da besin alerjileri B12 vitamininin bedende düşük seviyede görülmesine neden olabilir. Yaygın olarak bilinmese de aslında B12 vitamini herkesin severek tükettiği yiyeceklerde bulunmaktadır. Severek tüketilen besinlerin başında şüphesiz ki kuruyemiş gelmektedir. B12 içerek kuruyemiş çeşitleri oldukça fazladır. Yani kuruyemiş ve diğer besinler tüketilerek günlük yaşantıda B12 sahibi olmak mümkündür.

B12 İçeren Kuruyemişleri Hayatınıza Dahil Edin

B12 bu kadar önemli mi ya da B12 tam anlamıyla neyi ifade etmektedir? B12 vitamini vücudumuz için vazgeçilmez kılınan olmazsa olmaz vitaminlerden biridir. Bahsedildiği üzere bu vitamin insan vücudu tarafından üretilmediği için dışardan alınması zorunludur. Vitamin öncelikle hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Hayvansal ürün tüketmeyen bireylerin vitamin konusunda kritik problemleri açığa çıkacaktır.

Vegan, vejetaryen ya da pesketeryan beslenen kişilerin B12 içeren kuruyemişler tüketmesi gerekir. Bu beslenme düzeyine uyum sağlayan kişilerin hayatlarına kuruyemiş almasıyla beraber vitamin seviyesi artacaktır. Söz konusu vitamin vücutta pek çok rolü aynı anda oynamaktadır. DNA sentezi için gereklidir, sinir hücrelerinin normal işleyişini destekler ve kırmızı kan hücre oluşumu için şarttır.

Yetişkinler için alınması gereken B12 vitamin miktarı günlük 2,4 mcg’dir. Bu miktar hamile kadınlar ve emziren kadınlar için daha yüksek olmalıdır. Ayrıca büyüme çağında ki çocukların da B12 vitaminine ihtiyacı yüksektir.  Vitamin vücudun enerjisini artırarak kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur, hafızayı iyileştirir. Etkileyici yönleri saymakla bitmeyen vitamin kuruyemiş çeşitlerinde mevcuttur.

B12 Yani Kuruyemiş İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

B12 eksikliği sinir sistemi hasarına ve anemiye neden olabilmektedir. Yetersizliği önlemek adına çoğu organ B12 tüketimi gerçekleştirir. Yetişkinlerde ki belirtiler karıncalanma, enerji kaybı, uyuşukluk, basınca ve acıya karşı duyarlılığın düşmesi, enerji kaybı, bulanık görme, boğaz dili, anormal yürüyüş, hafıza zayıflığı, kişilik değişiklikleri, halüsinasyonlar, kafa karışıklığı şeklindedir. Bu semptomlar genel olarak B12 eksikliğinden kaynaklı demeden önce birkaç ay ve bir yıl arasında kademeli gelişmeler gözlemlenir ve B12 uygulamasıyla geri dönüşümlü hale gelirler. Yetişkinlerde B12 eksikliğinden kaynaklanan kalıcı semptomlar gözlemlenmektedir. Bu bağlamda diğer yiyecekler ve kuruyemişler beslenme düzenine dâhil edilmelidir.

B12 ceviz ile bağlantılı olarak düşünülebilmektedir. Vitamin ile kuruyemiş bağlantısı yapılacağında akla ilk olarak ceviz gelmektedir. Cevizin içeriğinde B grubu vitaminlerine oldukça fazla şekilde rastlanmaktadır. Sadece B vitamininde değil ayrıca C, E, K vitaminleri yönünden de büyük bir zenginlik göstermektedir. B grubu vitaminleri açısından zengin olan bir diğer kuruyemiş de fındıktır. Kalsiyum, magnezyum ve demir gibi daha pek çok vitamini içermektedir. Badem beslenme uzmanları ve sağlıkçılar tarafından önerilen kuruyemişlerdendir. Bu kuruyemiş türü protein kaynakları arasında da belirgindir. Kandaki kolesterol seviyesini düşürmektedir. Kalp hastalığı riskini en az seviyeye indirmektedir.

Görüldüğü üzere B12 vitamini pek çok kuruyemişte mevcuttur fakat vitaminin takviye olarak dışardan alınması da gerekir. Risk grubunda olan yaşlılar, hamile ve emziren kadınlar, bağırsak ve mide sorunu olanlar, vejetaryenler ve veganlar yer almaktadır. Vitamin sentetik olarak üretildiğinden veganlar için olumsuz etki içermez. Takviye vitaminler pek çok şekilde bulunabilir. Çiğnenebilir, yutulabilir, enjekte edilebilir ya da içilebilir. Tercih tamamen kişiye bağlıdır.

5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir